Żaluzje aluminiowe były obecne niemal w każdym domu w latach dziewięćdziesiątych. Duża ilość zalet oraz szeroka oferta powodują, że i dziś jest to często wybierany typ osłon okiennych. Składają się z poziomych, aluminiowych lameli, połączonych sznurkami. Dostępne są różne rozmiary metalowych, ruchomych pasków: 16, 25 oraz 50 mm. Ich budowa pozwala na płynne dostosowanie ilości światła wpadającego przez okno. Możliwe jest również zupełne złożenie żaluzji. Sterowanie odbywa się z pomocą sznurków, korbki, a współcześnie – także elektrycznie. Aktualnie lamele posiadają również większą grubość niż 20 lat temu.
Niegasnąca popularność tego typu żaluzji wynika z całej gamy zalet i korzyści, jakie one posiadają. Wśród najważniejszych można wymienić:
Pomiar okna pod żaluzje na wymiar zależny jest od sposobu jej montażu. Ogólnie zasada jest taka, by zmierzyć powierzchnię, na jakiej będzie znajdowała się żaluzja, dlatego w przypadku montażu:
Sposób założenia żaluzji na okno zależy naturalnie od systemu montażu, jaki został wybrany.
W zestawie znaleźć można haczyki bezinwazyjne, które zakłada się najpierw do żaluzji, a następnie nakłada na górną krawędź ramy okiennej. W czasie instalacji okno musi być uchylone, ale po instalacji nie powinno być żadnego problemu z jego zamknięciem. Jeśli okno się nie domyka lub stawia opór, należy sprawdzić poprawność zamontowanych uchwytów. Dodatkowo w zestawie znajdują się dwa haczyki wsuwane na dolną krawędź ramy. Posiadają one otwory, przez które należy przewlec sznurki żaluzji. Po zdjęciu rolety nie zostaną żadne ślady pomontażowe.
W drugim przypadku uchwyty na żaluzje należy przykręcić do ramy okiennej. Dokonuje się tego na powierzchni czołowej (w przypadku montażu na listwie) lub od spodu, przy szybie (instalacja między listwami). Istnieje także możliwość przykręcenia haczyków do ściany.